︎

Homecoming


book diary by Andrii Konontsev

“I was born in the Soviet Union. Last time I was leaving home, it was still Ukraine, but after six months, when i returned, it was already Russia.”

#home
#crimea
#ukraine
#russia
#maidan
#warpropaganda

Andrii used to go home every year in the same way but the last journey was different. When he was leaving Sevastopol in January 2014, he couldn´t even imagine, that it is the last time when he is leaving Crimea belonging to Ukraine. On his way back home in July 2014, his home was already in Russia. Everything changed – people, attitude, atmosphere.

Upcoming book will complete long-term project in which Andrii Konontsev reflect on dramatic incidents in Ukraine and his home Crimea peninsula. He offers unique view from native person of “Crimea blood” who has in the same time certain distance and experience of life in a “western” kind of European country. Although Konontsev is ethnically Russian, respectively Ukrainian Russian, he doesn´t second either side of the conflict and he avoids of simple answers and judgements.

ISBN 978-80-906385-4-9
photography and notes: Andrii Konontsev
design: Petr Mazoch
|148x200 mm|70 pages|30 photos|

/

Každý rok jezdil Andrii Konontsev domů na Krym stejnou cestou, ale ta poslední cesta už nikdy nebyla jako ty předtím. Když v lednu 2014 odjížděl ze Sevastopolu, nedokázal si představit, že naposledy odjíždí z ukrajinského Krymu. Když se domů v červenci vrátil, bylo to už Rusko. Vše se změnilo – lidé, názory, atmosféra.

Připravovaná kniha ve formě fotografického deníku završí Andriho subjektivní dokument "Návratu domů", ve kterém reflektuje dramatické události na Ukrajině a jeho rodném Krymu. Silná osobní rovina, znalost místních poměrů, jeho rodina a přátelé mu umožňují nabídnout zcela unikátní pohled na složitý „krymský problém“.

Přesto se Konontsev nesnaží soudit, chce zůstat nestranný a zachovat si odstup i díky zkušenosti ze života v „západní“ evropské zemi.

----------------------------------------------------

kup za 495,- Kč & poštovné v ČR zdarma

buy for 25 EUR & free Europe shipping

buy for 29 EUR & free Worldwide shipping

ceny jsou včetně DPH 10 %
price is 10% VAT inclusive
BFLMPSVZ Publishing 2020, all rights reserved©