︎

Homecoming


book diary by Andrii Konontsev

“I was born in the Soviet Union. Last time I was leaving home, it was still Ukraine, but after six months, when i returned, it was already Russia.”

#home
#crimea
#ukraine
#russia
#maidan
#warpropaganda

Andrii used to go home every year in the same way, but the last journey was different. When he was leaving Sevastopol in January 2014, he couldn´t even imagine, that it was the last time he was leaving Crimea belonging to Ukraine. On his return in July 2014, his home was already in Russia. Everything changed – people, attitude, atmosphere.

The book is Andrii´s reflection on dramatic incidents in Ukraine and his native Crimea peninsula. He works with a conceptual approach with various features such as diptychs, objects, quotations or notes, and symbolically takes a journey between Ukraine and Crimea. Therefore he offers a unique view of a local of “Crimean blood” who has, simultaneously, a certain distance and life experience in a “Western” kind of European country. Although Konontsev is ethnically Russian, respectively Ukrainian Russian, he doesn´t second either side of the conflict and avoids simple answers and judgements.

ISBN 978-80-906385-4-9
photography and notes: Andrii Konontsev
design: Petr Mazoch
|148x200 mm|70 pages|30 photos|

/

Každý rok jezdil Andrii Konontsev domů na Krym stejnou cestou, ale ta poslední cesta už nikdy nebyla jako ty předtím. Když v lednu 2014 odjížděl ze Sevastopolu, nedokázal si představit, že naposledy odjíždí z ukrajinského Krymu. Když se domů v červenci vrátil, bylo to už Rusko. Vše se změnilo – lidé, názory, atmosféra.

Andriiho kniha “Návrat” reflektuje dramatické události na Ukrajině a jeho rodném Krymu. Pracuje s různými prkvy současné fotografie jako dyptichy, objekty nebo ručně psasné poznámky. Podniká tak symbolickou cestu mezi Ukrajinou a Krymem. Silná osobní rovina, znalost místních poměrů, jeho rodina a přátelé mu umožňují nabídnout zcela unikátní pohled na složitý „krymský problém“. 

Přesto se Konontsev nesnaží soudit, chce zůstat nestranný a zachovat si odstup i díky zkušenosti ze života v „západní“ evropské zemi.

----------------------------------------------------

kup za 495,- Kč & poštovné v ČR zdarma

buy for 25 EUR & free Europe shipping

buy for 29 EUR & free Worldwide shipping

ceny jsou včetně DPH 10 %
price is 10% VAT inclusive
BFLMPSVZ Publishing 2020, all rights reserved©