︎

Vandr


book by Oldřich Malachta 

“It´s easy to give life for a friend, but it´s hard to find someone who is worth it.”

#bushcraft
#woodcraft
#skauts
#czechtramping

Vandr completes long-term documentary project of Oldřich Malachta. Through contemporary photography, the book describes the phenomenon of Czech tramping and its subculture as something very particular for the Czech Republic. Malachta observes activities of a few groups; he wanders with them from spring to winter, photographs them, becomes one of them. Tramping represents also a playground for him, where it is possible to explore various visual strategies. He combines a traditional medium format portrait, analogue snapshot aesthetics, and after returning home, he works with the archive and with found artefacts. The project expands into sociology and themes like family, leisure activities or escaping mundane routine.

ISBN 978-80-906385-3-2
photography: Oldřich Malachta
design: Petr Bláha
|148x200 mm|95 pages|47photos|

/

Kniha o českých trampech a s trampy. Malachta skrze současnou fotografii přibližuje fenomén českého trampingu. Vandruje s nimi od jara do zimy a při tom je fotografuje. Je jedním z nich a trampování je pro něj zároveň i hřištěm, na kterém zkoumá různé vizuální strategie. Kombinuje tradiční portrét na střední formát, snapshotovou estetiku kinofilmu, ale po návratu domů pracuje s archivem i v ateliéru s nalezenými artefakty.

Tramping v roce 2018 oslavil kulatých sto let a za tu dobu jej nezlomily dokonce ani nejrůznější totalitní režimy. Trampové byli v hledáčku nacistů i komunistů. Paradoxně zažil tramping výrazný propad po Sametové revoluci, když se po pádu Železné opony otevřely nekonečné možnosti, ať už cestování nebo podnikání. Ani jedno trampingu příliš nepřálo. S nástupem internetu, chytrých telefonů a sociálních sítí se objevily obavy, že tramping definitivně zanikne. Naštěstí se tak nestalo a možná právě navzdory moderním technologiím získává tramping nové fanoušky z mladších generací, podobně jako se to děje s analogovou fotografií.

----------------------------------------------------

495,- Kč & poštovné v ČR zdarma

25 EUR & free Europe shipping

29 EUR & free Worldwide shipping

ceny jsou včetně DPH 10 %
prices are 10% VAT inclusiveBFLMPSVZ Publishing 2020, all rights reserved©